Zawód pszczelarza

Kto z nas nie lubi zapachu świeżego miodu, pysznego smaku oraz wyjątkowego żółtego koloru? Szkoda, że nie wszystkim dane jest poznanie tajników zawodu pszczelarza. Ja miałam możliwość kilka razy podpatrywać dziadka podczas zajęć przy ulach. Gdy ktoś chce zająć się pszczołami na poważnie, musi to być jego hobby.

Strach i niechęć do takich owadów, nie pozwoli na osiągniecie sukcesu w tym sektorze. Poznanie specjalizacji należałoby zacząć od poznania takich tajników wiedzy jak: - struktura społeczna pszczół – czym jest pszczoła miodna, w jaki sposób odróżnić robotnice od zbieraczek, jak dbać o trutnie, jak opiekować się matką-pszczoła i jaka jest struktura społeczna i jakimi prawami rządzą się lokatorzy ula. Są to obowiązkowe podstawy, które trzeba szczegółowo poznać oraz przystosować się do panujących tam zasad. - lokalizacja – pomyśleć należy które drzewa i rośliny rosną w sąsiedztwie punktu, na którym mamy zamiar tworzyć pasiekę.

Przede wszystkim od tego zależne jest jaki miód uzyskamy. Umiejscowienie ma duże znaczenie także, jeżeli chodzi o ilość wyprodukowanego miodu. Im bliżej umiejscowione są rośliny, z których można zebrać pyłki tym lepiej, - sprawy techniczne – zdecydować należy jakie ule wybrać i jak je urządzić. Poznać jak się nimi zajmować, czym są ramki albo odkłady pszczele. No i najważniejsze, jak dbać i karmić pszczoły.

Jeśli podejdzie się do sprawy poważnie, poświęci się czas na zdobycie i usystematyzowanie wiadomości, i również zdobędzie doświadczenie na dobrze funkcjonującej pasiece, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Do tego trochę szczęścia, ogrom pracy i jeszcze trochę samodyscypliny, a na pewno na stole zagości nie jedna baryłka pysznego, świeżegopachnącegomiodku.

Dodano 2016-04-19
Kategoria: Zwierzęta