Wybieraj drewno kominkowe rozsądniej!Warto kupować odpowiednie drewno do kominka:porady

Każdy, kto ma w domu kominek, dobrze wie, że nie należy w nim palić obojętnie jakim drewnem. Drewno kominkowe powinno być należycie przyszykowane i spełniać dane normy, żeby kominek pracował wydajnie, a zarazem ekonomicznie.

Szczególnie ważny będzie gatunek drewna, jakiego używamy paląc w kominku. Najlepsze do tego będzie drewno liściastych drzew, gdyż drewno drzew iglastych zostaje spalone znacznie w krótkim czasie, a co więcej zawiera sporo żywicy, która zanieczyszcza kominek. Opłaci się też zapoznać się z informacjami związanymi z wartością opałowądrewna, aby przebrać to, z którego pozyskamy najwyższą cząstkę ciepła. Najlepiej sięgać po drewno grabu, buku czerwonego czy dębu. Drewno kominkowe powinniśmy również wybierać biorąc pod uwagę to, w jakim aż stopniu jest w stanie wpłynąć na zanieczyszczenie przewodu kominowego i zarazem kominka. To wynika z zawartości w drewnie garbników oraz kwasów, które podczas spalania uwalniają substancje, mogące prowadzić do takiego zanieczyszczenia.

Następną ważną kwestią zda się być poziom wilgotności drewna. Zanadto zawilgocone drewno pali się zupełnie nieekonomicznie i poprzez to powstaje spora ilość sadzy, która zanieczyszcza kominek. Wilgotność drewna do kominka nie powinna przekraczać 20%. W jaki sposób to sprawdzić? Jeśli kora łatwo może zostać oddzielona od drewna, jego poziom wilgotności jest wciąż zbyt wysoki.

Ostatnią sprawą, na którą warto zwrócić uwagę będzie sposób jak rozdrobniono drzewo na cząstki. Powinno to zostać wykonane przy pomocy pilarki, a w ostateczności właściwie wyważonej siekiery.

Jeśli chodzi o drewno do kominka tartak brzózki oferuje takie, które jest zgodne ze wspomnianymi kryteriami. Nazjlepsze okażą się być rodzime gatunki, takie jak dąb, sosna czy drewno drzew owocowych, które się pali i do tego dostarcza dużą cząstkę ciepła.Powiązane słowa: