Urządzenie idealne dla amatorów spawania

Często jest tak, że w profesjonalnym zakładzie spawalniczym znajduję się kilka rozmaitych urządzeń do spawania. Jest to oczywiście normalne zjawisko, ponieważ jeden sprzęt nie wykona pracy za wszystkie. Ale czy typowy hobbistyczny spawacz potrzebuje tego wszystkiego?

Naturalnie odpowiedź jest niezwykle prosta, nie musi mieć. Powinien zdecydować się na jedno uniwersalne urządzenie za pomocą, którego będzie mógł dokonać nieskomplikowanych domowych usterek. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się sprzęty niewielkich gabarytów, których trzymanie oraz przenoszenie nie stanowi problemu. Wśród takich sprzętów zaliczają się spawarki inwertorowe. Oprócz małych gabarytów charakteryzują się one również prostotą w obsłudze, dlatego też bez trudu zdobyły popularność wśród pasjonatów spawania. Inwertorowa spawarka składa się z transformatora. Jego rodzaj zależy od tego jakich rozmiarów jest nasze urządzenie, możemy wymienić: w mniejszych modelach transformator elektroniczny oraz w większych transformator toroidalny. Jego wykorzystanie daje możliwość zmniejszenia zużyciu energii, w związku z czym spawacz może pracować w sieci jednofazowej. W rezultacie inwertorowa spawarka może być podłączona do każdego gniazdka o napięciu 230V. Jest to standardowa moc w niejednym gospodarstwie domowym. Kolejnym walorem tych urządzeń jest ich odporność na wahania napięcia w sieci, które czasami spotykane są w każdym domu. W ten sposób możliwe jest wykorzystywanie dłuższego przedłużania i pracy praktycznie w każdym zakątku domu.

Przy pracach w domu oraz hobbistycznych najczęściej zaleca się kupno mniejszego egzemplarza, jednak trzeba wiedzieć, że spawarki te charakteryzują się niestety wysoką ceną. Natomiast, jeżeli spawaczowi zależy na prostym transporcie i dużej efektywności inwertorowa spawarka zadowoli jego wymagania w całości. Atutem opowiadającym się za tymi urządzeniami jest możliwość podłączenia się do każdego gniazda w domu. W ten sposób rezygnujemy z stosowania generatora prądu, a w rezultacie osiągamy niższe koszty energii.Powiązane słowa: