Selekcjonuj gatunek najlepszy do kominka

W sprzedaży istnieje bardzo wiele rodzajów drewna kominkowego. Niektóre z nich są wybierane, ponieważ mają przyjemny aromat, inne są nośnikiem brudów, jeszcze inne wypalają się dość proporcjonalnie, nie tworząc zanadto dużo popiołu i nie skrupulatnie zwęglonych resztek. Chciej poznać gatunki drewna, które najlepiej nadadzą się do kominka.

Warto posiadać wiedzę, że drewno do kominków nie powinno być pozyskiwane samodzielnie. Najlepiej oddać tą sprawę specjalistom z branżowej firmy, która przygotuje drewno, precyzyjnie je wysuszy i obskubie kory, która momentalnie zostaje spalana, więc obniża wartość drewna do kominka. Przez to działanie dostajemy pewność, iż drewno jest wysokiej jakości i nie będzie w stanie negatywnie wpływać na komin. Firm tego typu jest bardzo sporo, drewno kominkowe falenty mają w ofercie w kilku miejscach.

Największą popularność jaką zyskało drewno do kominka to szczególnie brzoza – nieźle płonie i bez trudu da się je podpalić. Nie wytwarza zbyt wiele związków smolistych, które wpływają na to, iż kominek zostaje zapchany, jednak ma średnią wartość opałową, zatem jeżeli zamierzasz ogrzewać kominkiem mieszkanie, to lepiej z niej rezygnuj. Zamiast tego wybierz dąb – ma dobitnie większą wartość opałową, lecz za to ma całkiem dużo kory. Decyduj się na zakup dębu, który ma nie więcej niż 22% kory. To drewno spala się powolutku, proporcjonalnie wypalając się calutkie. W trakcie spalania drewno uwalnia nad wyraz przyjemne zapachy, które rozprzestrzeniają się po calutkim pokoju.

Gdy zależy ci na przyjemnym zapachu, sięgaj po drewno z drzewa owocowego. Okazuje się być to dość kaloryczne i wolniutko się spala, przez co można używać go też do ogrzewania. Jednak za najlepsze drewno opałowe, wykorzystywane również w kominach, używa się grab. Ma najwyższą wartość opałową i spala się bardzo powoli. Proces jego spalania nie prezentuje się szczególnie ciekawie – miewa mały płomień, mimo to daje dużo ciepła.Powiązane słowa: