Różnice pomiędzy herbatami

Niemal każdy z nas posiada swoją ulubioną herbatę. Sporo osób nie może wyobrazić sobie powitania nowego dnia bez filiżanki zaparzonego suszu. Czy myśleliście kiedykolwiek na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi gatunkami herbat?

Tak się składa, iż wszystkie herbaty przygotowywane są z liści oraz pączków pewnego rodzaju rośliny, nazywanej kamelia. Towar, sprzedawany przez nasz ulubiony sklep z herbatami to zwyczajnie susz ze specjalnie przygotowanych elementów tej rośliny. Znane nam gatunki herbat odróżniają się tylko metodą ich przygotowania przed wysuszeniem!

W przypadku czarnych herbat najistotniejza jest właściwa fermentacja przed procesem suszenia. Gdy herbatę taką poddamy dodatkowej fermentacji, powstanie odmiana znana jako herbata czerwona lub Pu-Erh. Herbaty zielonej za to w ogóle nie poddaje się fermentacji, dzięki czemu zachowuje delikatny smak. Herbatę białą, uważaną za najzdrowszą, robi się tylko z młodych pąków roślin Camelia, zbieranych podczas wiosny. Jeżeli wydłużymy proces schnięcia tej hebarty, wyprodukujemy herbatę żółtą.

Mimo iż wszystko to zdaje się niezwykle proste, tak naprawdę produkcja herbaty to zajęcie wymagające ogromnego poświęcenia. Najwięksi specjaliści spędzają całe życie na poznanie tajemnic uprawy oraz parzenia tego napoju. Nie ma się więc co dziwić, iż w wielu miejscach na świecie picie herbaty jest swego rodzaju rytuałem.Powiązane słowa: