Rola postępu technologicznego w budownictwie

Idea inteligentnego domu robi w ostatnich latach znaczną karierę. Cóż rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim to, iż specjalny komputerowy program będzie w stanie tak kierować znajdującymi się w nim urządzeniami, aby dopasować ich funkcjonowanie do konieczności właściciela, a zarazem zaoszczędzić jak najwięcej energii elektrycznej, wody i tak dalej.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie np., iż na dachu domu znajdują się panele słoneczne, z których wywodzi się część energii zasilającej domowe urządzenia. Program komputerowy będzie w stanie ustalić ich dogodną pozycję a ponadto nachylić do słońca w taki sposób, ażeby pobierały jak najwięcej energii elektrycznej. Jeżeli dom byłby zarazem zasilany wiatrakiem – w tym miejscu również na bazie danych pogodowych komputer zdołałby ustawić go w jak najbardziej efektywnej pozycji.

Ponadto inteligentny dom mógłby na przykład zgasić za nami światło jeśli wychodzimy z toalety, bądź minimalizować jego natężenie gdy zamierzamy położyć się spać. Gdy pragniemy postawić Inteligentny dom kalisz jest zarówno dobrym miejscem, jak Poznań czy może Swarzewo. Miejsca wyjątkowo wietrzne, lub wyjątkowo nasłonecznione potrafią stanowić dodatkowy atut ze względu na ogromniejszą produktywność odnawialnych podłoży energii. Niektóre rozwikłania z zakresu inteligentnego budownictwa możemy również instalować w mieszkaniach, jednakże będą one znacznie mniej efektywne niż w wypadku, gdy pozostaną zamontowane w całym budynku.

W niedalekiej przyszłości inteligentne budownictwo potrafi stać się jeszcze o wiele bardziej wykształcone. Prawdopodobne, że na przykład wszelakie segmenty domu będą mogły odwracać się do słońca, czy też od niego odwracać w zależności od preferencji właściciela.Powiązane słowa: