Pomidory – jak uprawiać?

Pomidory to najłatwiejsze plus najbardziej wdzięcznych warzyw, takie które moglibyśmy hodować w naszym przydomowym ogrodzie. Lekka uprawa nie eliminuje jednakże potrzeb przestrzegania poniższych zasad. Pomidor kocha ciepło plus słońce. Najpiękniej rośnie na glebie żyznej, lekkiej, zasobnej w próchnicę a także odpowiednio zatrzymującej wilgoć.

Gdy wybieramy odmianę pomidorów, wybierzmy tego rodzaju jakież rosną w regionie, w jakim przebywamy. Znawcy z naszego centrum ogrodniczego czy może doświadczeni ogrodnicy doradzą nam przy ich zakupie. Zakupmy zdrową rozsadę a także sadźmy ją w dobrze przygotowanej glebie. Pomidory ukorzeniają się raczej głęboko, a więc dobrze jest przewrócić glebę do głębokości co najmniej 60 cm i wmieszać w nią obornik kurzy. Po wysadzeniu roślin, trzeba obficie je podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia. Po około 6 tygodni od wysadzenia, musimy odżywić rośliny nawozem z dużą zawartością azotu. Potem należy nawozić z umiarem, ponieważ częstsze nawożenie będzie wzmagać wzrost liści kosztem owoców. Rosnące rośliny musimy przywiązać do tyczki. Wyłóżmy grubą warstwę materiału organicznego i pod żadnym pozorem nie dajmy roślinom wysychać.

Aby nabyć z roślin dużo owoców wysokiej jakości, nie można przyzwolić pomidorom na optymalny rozrost. Odpowiednio je przycinać na zaczątku okresu wegetacji, co skieruje wszystkie siły roślin tworzenie owoców, a nie licznych pędów, jakież nie zdążą zakwitnąć ani owocować. W czasie chłodniejszych dni a także wilgotnej pogody, musimy opryskiwać zapobiegawczo preparatem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają dużej troski.

Każdego dnia należy kontrolować wszystkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. W sezonie letnim pomidory zrywane są w miarę dojrzewania.

Dodano 2014-01-24
Kategoria: Zwierzęta