Parzenie kawy

Jest dużo możliwości przygotowywania kawy. Jednak to co najważniejsze to to, że kawa to napój wymagający szczególnej staranności. Wydobycie wybitnych walorów smakowych gwarantują pełną satysfakcję ze smaku jak również aromatu. Wbrew powszechnemu poglądowi panującemu w Polsce, kawa zalewana nie jest kawą po turecku. Wzorzec jej parzenia jest całkiem odmienny.

Niezwykle drobna zmieloną kawę, zmieszaną z cukrem powinniśmy wsypać do tygielka, zalać zimną wodą kilkanaście razy podgrzewać, by wywar się podniósł, ale nie zagotował. Nim przelejemy ciepły napar do filiżanek, powinniśmy dodać kilka kropel zimnej wody, ażeby fusy opadły na dno. Najprostszy model parzenia kawy to ten w filtrze. Do filtra z wkładem zainstalowanego w dzbanku trzeba wsypać kilka łyżeczek kawy i stopniowo zalać go gorącą wodą. Taki wzorzec jest wyjściem z sytuacji, gdy nie jest nam konieczny ekspres do kawy delonghi. Kawa z ekspresu przelewowego jest niezwykle sławna, tania jak i wydajna. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą.

W takim ekspresie jest swoisty podgrzewacz, który zachowuje temperaturę kawy. Ekspres ciśnieniowy sprzyja tylko i wyłącznie do przygotowania espresso. Wszystkie różnorakie napoje (np. cafe latte, cappuccino) są przygotowane na bazie espresso. Caffetierka, a więc rodzaj parzenia kawy odrobinę podobny w działaniu do parze w ekspresie ciśnieniowym. Dolną część wyjątkowego czajniczka napełnia się zimną wodą, nad nią jest sitko ze zmieloną kawą, za to nad nim z kolei górny pojemnik na napar.

Całość ustawiamy na kuchence, zaś gotująca się woda w dolnym zbiorniczku przechodzi do góry i pod ciśnieniem przechodzi przez kawę. W górnej części wylewa się właściwy napar.Powiązane słowa: