Palenie w kominku - samouczek

Ignorowanie zasad bezpieczeństwa paląc w kominku prowadzić może skutkować poparzeniem, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Ważny jest nie zaledwie wybranie stosownego sposobu palenia w kominku, jednakże także utrzymywanie komina w czystości.

Aby bezpiecznie stworzyć płomień w kominku, dobrze jest poukładać odłamki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepiej podpalić ją używając długiej zapalniczki bądź długich zapałek. Gdy ogień zajmie część paleniska, należałoby zamkną drzwiczki, umożliwić odpowiedni dopływ powietrza i odczekać mniej więcej 10 minut. Gdy minie ten czas da się stopniowo dokładać drewno do kominka.

Trzeba pomimo tego zważać na to, żeby nie posiadało nadmiernej wilgoci, gdyż wiąże się to z możliwością niespodziewanym wyrzutem gorącej pary. Dokładając do kominka najbezpieczniej jest odwracać głowę, żeby podmuch nie spowodował oparzeń naszej twarzy. Rozsądnie jest dodatkowo sięgać po rękawice ochronne nie zaledwie ze względu na pobrudzenie, ale także zabezpieczyć przed ewentualnymi iskrami. Do środków ostrożności, jakie wypada dodatkowo podjąć podczas paleniu w kominku zalicza się regularne kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najlepsze drewno, przykładowo drewno kominkowe nowa wieś z czasem powoduje osadzenie się zanieczyszczeń. Oczywiście nie aż tak wielkich jak ma to miejsce w przypadku palenia nieodpowiednim drewnem, na przykład pochodzącym z drzew iglastych, czy nadmiernie wilgotnym, jednakże przy stosowaniu każdego gatunku w końcu przychodzi czas na czyszczenie. Komin powinno się zatem czyścić z sadzy bez prób ominięcia po każdym sezonie grzewczym, natomiast gdy stosujemy wilgotne drewno – lepiej więcej razy w skali roku. Tylko podjęcie stosownych kroków zapewni bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.Powiązane słowa: