Palenie w kominku - abc dla początkujących

W jaki sposób palić w kominku? To pytanie pojawi się u każdej osoby, kto zapragnął mieć u siebie dającego klimat kominka. Kłopoty dopadają nas jednak w chwili, kiedy w posiadanym kominku wypadałoby napalić. Na szczęście ta praca do najtrudniejszych nie należy, a dobór dobrego drewna zapewnia najwyższy komfort i przyjemność.

Palenie w kominku wypada rozpocząć od dostosowania właściwego drewna. Kiedy zaczniemy używać drewna z drzew iglastych, to będzie to najprostsza droga do szybkiego zanieczyszczenia naszego wymarzonego kominka. Idealnie będzie wybrać drewno z drzew liściastych, które nie produkuje nadmiaru sadzy, gdyż nie ma tak sporej ilości żywicy, jak choćby sosna. Jeśli mowa już o gatunku, najlepszy okaże się grab, dąb bądź buk, ale powinno się zwrócić swoją uwagę także między innymi klon, olcha czy jesion.

Kiedy już zdecydujemy się na pożądane przez nas i odpowiednie pod nasz budżet domowy drewno do kominka zalesie albo zakupimy je w innym, jakimkolwiek miasteczku, powinno się dalej opanować techniki. Kawałki drewka powinniśmy poukładać na ruszcie, krzyżując je tak, by pomiędzy nimi dało się ułożyć kostki podpałki. Kiedy konstrukcja jest przygotowana, podpalamy podpałkę, zapewniamy dostęp powietrza poprzez otwarty szyber i zamykamy kominek na kilkanaście minut. Gdy minie trochę czasu możemy cieszyć się już dużym i dającym ciepło ogniem. Warto jednak mieć w głowie, iż po wszelkich pozostających w pamięci chwilach, które spędziliśmy z rodziną i przyjaciółmi, kiedy skończy się sezon grzewczy, należałoby zawołać kominiarza do wyczyszczenia komina. Samo usuwanie popiołu z kominka oczywiście jest konieczne, ale bezpieczeństwo pozyska dopiero wizyta specjalisty, który gruntownie przeczyści przewód kominowy, który odprowadza dym i sadzę. Tak spreparowanym kominkiem jesteśmy w stanie na nowo zachwycać się za rok, bez obaw o swoje zdrowie i życie.

Dodano 2017-01-26
Kategoria: Pozostałe