Niemowle w aukcie

Jeżeli planujesz  właśniedłuższą podróż samochodową razem z najmłodszym członkiem rodziny, zawsze zatroszcz się o jego bezpieczeństwo. Wobec niewielkiej sylwetki młodocianego człowieka zwykłe pasy bezpieczeństwa zwykle nie pomagają, a co gorsza, mają możliwość nawet szkodzić.

Ten przykład zabezpieczenia podczas wyjazdu jest należyty tylko i wyłącznie dla dorosłych pasażerów, których klatka piersiowa a także głowa znajdują się na stosownej wysokości. Najmłodszych przewozimy zatem tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu zaprojektowanych fotelikach. Nieprzestrzeganie owej normy grozi nie tylko sankcjami karnymi, ale nawet utratą naszego zdrowia i życia.


Według właśnie teraz obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają najmłodsze pociechy, takie które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Wspomnijmy jeszcze, że każdy fotelik samochodowy musi być porządnie dostosowany do budowy ciała młodego pasażera i jego wieku. Co również ważne, w autach wyposażonych w poduszki powietrzne nie mamy możliwości przewozić dzieciaków na przednich siedzeniach, a tym bardziej  zabronione okazuje się lokowanie fotelika odwrotnie do kierunku jazdy. W razie najmniejszej nawet stłuczki, układ poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez nadzoru kierowcy, a działa on z zastosowaniem siły tak dużej, że bez kłopotu zdołała by zaszkodzić dziecku.


Dopóki dziecko nie skończy 12 roku życia, wstęp na przednie siedzenia auta okazuje się zupełnie zakazany, oczywiście dotyczy to przewożenia bez specjalistycznych fotelików, albo też siedzisk, dedykowanych większym podopiecznym.Powiązane słowa: