Najlepsze paliwa do kominka

Wbrew pozorom nie każde drzewo nadaje się do opalania nim w kominku. Często zdarza się, że opalamy tym co w danej chwili posiadamy osiągalne pod ręką. Jest to duży błąd,bowiem należy mieć świadomość, że gatunek drewna jakim palimy, ma po pierwsze wpływ na miarę wytwarzanego ciepła, a po drugie może podziałać na szkodę naszem kominkowi.

Decydując się na drewno do kominka, trzeba zwrócić uwagę na parę atrybutów,albowiem musi ono mieć parę właściwości. W pierwszej kolejności powinno być niemokre oraz niemiękkie. Takie drewno spala się słabszym płomieniem, lecz dzięki swojej twardości przekazuje więcej ciepłoty. W związku z czym, pomimo iż droższe, pozostaje bardziej opłacalnym wydatkiem. Drewno do kominka nie powinno mieć również za wiele kory. Zmniejsza ona bowiem jego wartość grzewczą a w rezultacie trzeba takiego drzewa nabyć trzy x więcej. Jeżeli nabywamy świeżo ścięte drzewo, trzeba znać jego zdolność przesychania, czyli po jakim terminie będzie się ono nadawało do opalania. W zależności od rodzaju drewna ten czas może ciągnąć się od paru tygodni do nawet 3 lat.

Do opalania w kominku wcale nie adekwatne są polakierowane albo impregnowane OSB i sklejki. Nie poleca się też drzewa z drzew nieliścastych. To ostatnie ma w sobie niezwykle dużo żywicy, która „wystrzeliwuje” w trakcie spalania i może spowodować zrobienie skomplikowanych do usunięcia, tłustych zabrudzeń. Nadto drewno drzew iglastych robi niezwykle dużo sadzy i dymu, jakie mogą zmniejszyć przelotność komina.

Najatrakcyjniejszymi rodzajami drzewa do kominka pozostają bukowina, grab oraz jesion, które pozostają zarówno niemiękkie, jaki i kaloryczne. Równie dobre są drzewa typu owocowego takie jak grusza, śliwa czy jabłoń, jakie palą się nieszybko oraz wydzielają przyjemny aromat. Dzięki temu wykorzystywane są do uwędzenia potraw.

Komentarze:

Szymon
Nie jestem pewien czy to pozostaje oczywiste niemniej dodałbym ze swojej strony, iż drewno do kominka najfajniej nabywać wraz z kończącym się okresem letnim. Zarówno ze względu na koszt, jak również zasoby. Poza wszystkim polecam zrezygnowanie ze sztucznych rozpałek.Powiązane słowa: