Na czym polega racjonalne żywienie bydła?

Rozsądne żywienie nazwiemy takie, kiedy w paszy dla krów dostarczona jest adekwatna liczba substancji pokarmowych, cechujących się odpowiednią jakością. Racjonalne żywienie odgrywa fundamentalną rolę w trybie uzyskiwania należytego poziomu hodowli.

A więc, aby żywienie było racjonalne, powinniśmy nie tylko dostarczyć zwierzętom składników pokarmowych, potrzebnych dla ich akuratnego rozwoju, ale też zadbać, ażeby przyjęty przez nas nurt produkcji dawał zyski. Na samym starcie powinniśmy wyznaczyć którą ilość składników pokarmowych oraz energii musimy dostarczyć zwierzęciu wszelakiego dnia.

Wartości tego rodzaju określają tak zwane zasady żywieniowe. Rozmaitość naszych zwierząt hodowlanych wyszuka odzwierciedlenie w zróżnicowaniu reguł żywieniowych. Zasady żywieniowe dla bydła określają jego dzienne zapotrzebowanie na jednostki owsiane, sucha masę, białko ogólne strawne, wapń, fosfor oraz karoten. Krowom produkcyjnym musimy dostarczyć takiego rodzaju pasze dla bydła, żeby zimą zdolna była wyprodukować do 12 kg mleka na co dzień, a latem 15-20 kg.

Na normy żywieniowe krów składa się zlecenie bytowe, produkcyjne i również dodatki. Zapotrzebowanie bytowe to ilość składników pokarmowych, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia elementarnych funkcji życiowych organizmu, jak oddychanie, trawienie, i tym podobne. Na zapotrzebowanie bytowe nie składają się takiego rodzaju materiały jak przyrost masy ciała, produkcja mleka, bądź w wypadku krów cielnych - rozwój płodu. Na wielkość zapotrzebowania bytowego wpływa głównie wielkość ciała zwierzęcia. W związku z tym, zapotrzebowanie bytowe dorosłego zwierzęcia oznacza się w zależności od masy ciała.Powiązane słowa: