Na co stawiać kupując drewno do kominka?

Okazuje się, że są konkretne niepodważalne kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę będąc tym, który pragnie jak najlepszego drewna kominkowego. Tylko dobry wybór da nam szansę na to, by zachwycać ciepłem i atmosferą podczas chwil spędzanych przy kominku przy najbliższych.

Decydując się na drewno kominkowe, ważne jest, aby zwrócić uwagę na parę szczegółów. Najważniejszy jest gatunek drewna opałowego, jednakże ten – nawet najwyższy – zda się na nic, gdy drewno nie okaże się być stosownie dosuszone. Pozostałym kryterium, mimo iż wydawało by się to bez znaczenia, jest cięcie opału. Jeśli chodzi o gatunek drewna kominkowego, to przeważnie nadaje się drewno drzew liściastych. Inaczej porównując do drewna drzew iglastych, może się spalać w wolniejszym tempie i nie pozostawia nadmiernych zanieczyszczeń kominka i komina tak jak dzieje się przy innych gatunkach, choćby w przypadku sosny, która ma zawartą sporą ilość żywicy. Największą porcję ciepła można pozyskać spalając drewno grabu i okazuje się być ono definitywnie bezkonkurencyjne. Przykładowo drewno kominkowe nowa iwiczna, ale również wywodzące się z innych miejscowości, nadaje się najdoskonalej do palenia w kominku. Wśród innych gatunków wymienić należy buk czerwony, dąb, klon, jesion, brzozę, wiąz, olchę, a też topolę oraz wierzbę. Dobrze wypada także drewno drzew owocowych.

Następną ważną cechą okazuje się być także poziom zawilgocenia drewna. Zanadto wilgotne jest spalane szybko i nieekonomicznie, dlatego lepiej jest decydować się suche drewno. Jeśli chodzi o samodzielne cięcie, najlepiej podjąć się tego przy pomocy pilarki spalinowej. Cząstki drewna powinny mieć szerokość od 20 do 30 centymetrów, aczkolwiek warto pamiętać, że już przygotowane drewno do kominka to zdecydowanie mniej zachodu, szczególnie gdy mamy zawężone warunki. Pilarka okaże się jednak konieczna w zasięgu ręki, gdy gotowe bale będziemy chcieli rozdrobnić na mniejsze porcje. Taki dobór drewna do kominka, jaki został zaprezentowany, zdecydowanie ułatwi i poprawi komfort podczas palenia.Powiązane słowa: