Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Jakie jest najtrudniejsze zadanie elektryka? To zorganizowanie plus wytworzenie instalacji elektrycznej w domu tak, aby była bezpieczna dla jego każdych mieszkańców. Do zrobienia instalacji elektrycznej za każdym razem używa się przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach wyciętych w tynku.

Utwierdza się je do ściany uchwytami z tworzywa sztucznego. Pozostałym wyjściem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z surowca sztucznego, które ułożone są w głębokich bruzdach ściennych. Niefortunnie tego typu rozwiązanie jest jednakże o wiele bardziej czasochłonne, a co się z tym wiąże - jest droższe. Zaleca się je założyć tam, gdzie w razie zapotrzebowań wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian. Instalacje elektryczne kalisz powinniśmy układać się w odpowiedniej odległości od krawędzi okien a ponadto drzwi, za każdym razem pionowo bądź poziomo (przenigdy po skosie).

Przewody elektryczne łączy się tylko i wyłącznie w puszkach instalacyjnych. Nie zapominajmy, iż puszek nie należy pokrywać tynkiem, aby w razie awarii można było je prosto odnaleźć, zwłaszcza że uszkodzenia często zdarzają się otóż to w miejscu połączeń. Do łączenia przewodów powinniśmy się wykorzystać szczegółowych złączek, nie wolno zaś łączyć ich poprzez skręcanie żył – tego rodzaju zestawienia nie są bezpieczne.

W łazienkach, kuchniach i pralniach zagrożenie porażeniem jest totalnie duże. Łazienka czy też pralnia to najtrudniejsze pomieszczenie do zrobienia instalacji elektrycznych, ze względu na metalowe obudowy pralki, lodówki czy kuchenki, które zdołają znaleźć się pod napięciem, zaś wilgotna skóra o wiele lepiej przewodzi prąd. W łazienkach powinniśmy zachować nadzwyczajną ostrożność pomiędzy wannami oraz kabinami prysznicowymi.Powiązane słowa: