Milin amerykański – pnącze o pięknych kwiatach

Milin amerykański to pnącze zaliczane do rodziny bignoniowatych, do których należą też surmie. Jak nazwa mówi, roślina pochodzi i rodzinnie można odnaleźć w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na posiadaną urodę, niemal natychmiast rozpoczęto na szerszą skalę w europejskich ogrodach. Szczególnie, że milin amerykański okazuje się naprawdę nietrudny w uprawie i otrzymując właściwe warunki, zdecydowanie obficie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, zwie się je nawet gwiazdą wśród pnączy, z uwagi na to iż przyciąga wzrok swoimi nieklasycznymi kwiatami przypominającymi trąbkę. Kwiaty te, zależnie od odmiany, posiadają koloryt czerwieni, pomarańczu bądź żółty, a czas kwitnienia przebiega w okresie od lipca do września. Właściwie pnącze rośnie dość szybko i może dochodzić do wręcz 10 metrów wzwyż, formując bujną ścianę zieleni. Dlatego zacnie nadaje się na sporej wysokości fasady oraz mury. Zalecane jest,żeby zostały umiejscowione one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy wykorzystaniu wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Ozdobne są nie tylko kwiaty milinu, lecz też jego liście o ząbkowanym kształcie. W sezonie jesieni liście zmieniają zabarwienie na odcień żółci, a w sezonie zimowych zupełnie opadają.

Milin amerykański jest pnączem bardzo ekspansywnym, zważając na liczne odrosty. Co więcej jeśli zostanie umiejscowiony na słonecznym oraz odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niebywale niewrażliwy na szkodniki oraz choroby.

Istotne jest go jednak zabezpieczyć przed zimą. Milin lubi bytować na żyznych glebach próchniczych lub gliniastych. W pierwsze 2 lata od posadzenia, powinno się mu zapewnić podpory, żeby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Mądrym działaniem jest także raz na rok skracać jego młodziutkie pędy.Powiązane słowa: