Magnolie, które sprawdzą się w ogrodach na 5 z plusem

Magnolie w trakcie kwitnienia to stosowne ozdobniki każdego ogródka. W sumie drzewa są wyjątkowo dekoracyjne, a przecudne i duże kwiaty rozwijające się na nieraz bezlistnych pędach, w sumie tylko potęgują ich urok. Pewne jest, iż w polskich warunkach klimatycznych nie każda odmiana magnolii nadaje się do uprawy. Bardzo często bowiem się zdarza, że nie zdołają one w stanie wytrzymać temperatur poniżej zera. Jakie więc gatunki magnolii mogą zostać umiejscowione w posiadanych przez nas terenach ogrodowych?

W większości będących obok domów najświetniej sprawdzą się mniejszej wielkości odmiany magnolii, które osiągają wysokość od 2,5 do 5 metrów. Najbardziej powszechna z nich to Magnolia soulangeana, inaczej nazywana magnolia pośrednia. Odmiana ta wyróżnia się ogromnymi kwiatkami w odcieniach bieli i różu, które kwitną jeszcze zanim pojawią się liście. Ale nawet w stanie bezlistnym, drzewko wygląda dekoracyjnie ze względu na bardzo wpadający w oczy kształt gałęzi. Jest to jednocześnie bardzo korzystna dla portfela magnolia, gdyż magnolia cena sadzonki z doniczki waha się w okolicach 40 zł.

W małych ogródkach sprawdzą się też karłowe odmiany magnolii, które dochodzą do 2,5 m wzwyż. Najczęściej sięga się po odmiany takie jak: Magnolia liliflora, czyli magnolia purpurowa oraz Magnolia stellata, czyli magnolia gwiaździsta.

Magnolia purpurowa, jak jej nazewnictwo sugeruje, posiada kwiaty naprawdę wyraziste i o odcieniu ciemnej purpury kształtem przypominające kielichy. Kwitnie nadzwyczaj obficie i zjawiskowo. Zdarza się jej również zakwitać dwukrotnie w trakcie sezonu.

Magnolia gwiaździsta charakteryzuje się dużymi kwiatami, które mogą zdobyć nawet piętnastu centymetrów średnicy. Zależnie od odmiany kwiaty mają możliwość mieć koloryt od białego do purpurowoczerwonego. Jednak kwitną one tylko raz i do tego nie za długo w porównaniu do magnolii purpurowej.Powiązane słowa: