Krzak piękniejszy od innych?!Tak - to dereń biały!

Lubisz krzewy ozdobne? Więc z pewnością wpadnie Ci w oko dereń biały. Określa się taką nazwą szeroko rozrastający się krzak o niezwykle wysokich walorach estetycznych. Dlatego zyskuje ogromne powodzenie, warto jednak podkreślić, że nie bez znaczenia zdaje się być także fakt, że zdaje się być to roślina bardzo prosta w uprawie, która udaje się nawet takim, którzy dopiero co zaczynają swoje amatorskie zmagania z ogrodnictwem.

Dereń biały tak nazywa się krzew, który ma predyspozycje do szybkiego rozrastania się. Jest w stanie wytworzyć niezwykle liczne pędy, a jego wysokość po kilku latach może osiągnąć mniej więcej 3 metrów, jednakże w naszym klimacie dochodzi do tego to raczej niezbyt często. Wiotkie pędy miewają inspirującą cechę – są w stanie przyrastać do ziemi, więc roślinność w szybkim tempie rozrasta. Dereń to roślinność ozdobna. Jego malusieńkie, w kolorycie bieli kwiaty nie miewają większego znaczenia dla względów dekoracyjnych, tak samo jak zabarwione na niebiesko owoce – bywają drobne i trudne do zauważenia. Niebagatelne wrażenie robią liście – mając jajowaty kształt bywają ciemnozielone i błyszczące. Roślina zdaje się być najbardziej dekoracyjna w porze jesieni, gdy liście przebarwiają się na konkretny, karminowy kolor.

Dereń cieszy się dużą popularnością również ze względu na brak skomplikowania w uprawie. Nie żąda szczególnego nawodnienia, gdyż dobrze potrafi przetrwać okres suszy. Dodatkowo toleruje również niską temperaturę, dlatego nie trzeba go szczególnie osłaniać przed zimnem. Co więcej, świetnie znosi cięcie – jest sens je robić regularnie, aby roślina za bardzo się nie rozrosła.

Dereń biały powinien zostać usytuowany w słońcu – aczkolwiek toleruje zacienienie, jednakże na słonecznym stanowisku zda się cudownie wyglądać i świetnie się rozwijać. Preferuje wilgotną glebę, też podmokłą, ale brak wody przez dłuższy okres czasu raczej mu nie będzie przesadnio przeszkadzać.Powiązane słowa: