Klimatyzacja w domu - czy sprostasz jej kosztom?

Klimatyzacja o wiele częściej montowana zostaje w domach. Nic dziwnego, urządzenie jest coraz tańsze, do tego znacznie zwiększa komfort przebywania w budynku mieszkalnym w czasie intensywnego i upalnego czasu letniego. Jej użytkowanie też okazuje się być mniejszym obciążeniem domowego budżetu, bo te niedawno stworzone modele są wygodniejsze oraz nie są w stanie zużywać zbyt dużo prądu. Zorientuj się, ile kosztuje klimatyzacja w domku i jak dużo musimy zainwestować na początek.

Pierwszym kosztem, jaki musisz ponieść jest nabycia samego klimatozytora. Tu cena zależna jest szczególnie od mocy urządzenia oraz jego wielkości. W wielu przypadkach do domu nie potrzebujesz większej mocy niż 3,5kW. To standardowa klimatyzacja Wrocław może ją nam sprzedać za 1500-2000 złotych. Gdy rozmyślasz o bardziej profesjonalnym sprzęcie, nie oczekuj podobnego kosztu za aparaturę, które może sięgać wręcz do 4 tysięcy złotych. Za to obciążające finansowo nas mniej klimatyzatory, kosztujące mniej aniżeli 1000 złotych okażą się być zbyt mało efektywne oraz dobrze wypadać wyłącznie w małych pomieszczeniach i przez to nie są szczególnie trafnym rozwiązaniem.

Zamontowanie klimatyzatora to są kolejne koszty, jednak jest taka możliwość, by wykonać to samodzielnie. Aczkolwiek nie bywa to totalnie banalne – jest konieczność, by dokupić rurki chłodnicze, kable oraz izolację, w wyniku czego może okazać się, że będzie to bardziej skomplikowane. Dlatego opłaca się zatrudnić odpowiednią firmę monterską, która zrobi to za ciebie za nie przesadnio wielką kwotę. W innym wypadku wchodzisz w ryzyko, iż zamontowanie nie zdoła prezentować się zbyt estetycznie, zaś klimatyzator umiejscawia się zazwyczaj w salonie albo innym reprezentacyjnym pomieszczeniu. Koszt montażu bywa zależna od firmy, jednak nie powinien być przesadnio wysoki i zwykle wynosi kilkaset złotych.Powiązane słowa: