Jakiego psa wybrać?

Wielu osób chcąc ożywić trochę zamieszkiwaną przez siebie przestrzeń decyduje się na psa. Psy rasowe oraz kundelki posiadają mniej więcej podobną wielkość sympatyków. Za psa rasowego potrzeba najczęściej dużo przeznaczać, zwłaszcza, jeśli życzymy takiego, który jest w stanie pochwalić się imponującym rodowodem.

Kundelka możemy wziąć ze schroniska lub od kogoś, komu oszczeniła się suczka i winna pozbyć się szczeniąt. Jest mit, iż psy mieszane są inteligentniejsze od rasowych. Jest to nie do końca prawda, gdyż rasy takie jak border collie lub spaniele wykazują w tym względzie znacznie większe od średnich umiejętności. W wypadku kundelka możemy dotrzeć na pieska zarówno niebywale zdolnego, jak i nadzwyczaj odpornego na wszelkie próby nauczenia go czegoś. Zasada takiego rodzaju dotyczy zresztą nie tylko inteligencji, ale również funkcji fizycznych, agresywności oraz wielu innych.

Biorąc wielorasowego szczeniaka nigdy w życiu nie możemy mieć pewności, jakież rozmiary zrealizuje jako osobnik dojrzały, bo nie wiadomo, których ras przedstawiciele brali wkład w powstaniu tejże unikalnej genetycznej kombinacji, a nawet jeśli wiemy – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakież geny okażą się dominujące. Jeśli więc pragniemy wiedzieć, czego możemy się po piesku spodziewać – lepszym planem będą psy rasowe.

Tak samo pudle, owczarki niemieckie, jak i charciki włoskie mają cechy akuratne dla własnej rasy, dzięki czemu ich posiadacze wiedzą, czy dany pies będzie się porządnie nadawał do polowań, czy będzie lubił najmłodsze pociechy, czy będzie hałaśliwy i tak dalej. Z innej strony – jedną z najbardziej zadziwiających cnót kundelków jest to, iż potrafią nas zaskakiwać. Pies to w końcu towarzysz a nie zabawka.Powiązane słowa: