Jakie są gatunki drewna kominkowego?

Istnieje trochę cech, którymi powinno się szczycić dobrej jakości drewno do kominka, lecz w wśród nich kluczem jest wybór właściwego gatunku. Nie każdy bowiem nadaje się dobrze do palenia w kominku, zaś z niewłaściwego wyboru jest opcja, że powstaną niepotrzebne problemy.

Przy paleniu w kominku z pewnością dobrze jest stronić od drewna drzew iglastych, które posiada dużą ilość żywicy. Substancja ta prowadzi do tego, że drewno spala się, pozostawiając zabrudzenia kominka i miejsce ujścia dymu, inaczej nazwany kominem. Totalnielepszym, a w sumie jedynym wyborem warto uznać drewno pochodzące z drzew liściastych. To ono gwarantuje najlepszą kaloryczność oraz jest spalane najdoskonalej w kominku. Na pierwotny plan wychodzi zwłaszcza jeden, najpopularniejszy gatunek, czyli grab, dostępny choćby w drewno kominkowe nowa iwiczna, lecz także w wielu pozostałych miejscowościach. Z gatunku owego da się zyskać nawet więcej niż 2000 kWh na 1mp. Rozszyfrowując zagadkowe skróty, wypada podkreślić fakt, że wartość opałową drewna podaje się w kilowatogodzinach na mp, czyli metr przestrzenny drewna. Podobnie wysoką wydajnością wyróżnia się drewno buku oraz dębu. W zestawieniu koniecznie trzeba również wskazać te gatunki, jak jesion, olcha, topola, brzona, wiąz, klon czy wierzba.

Drewnem, które również doskonale przydaje się, by palić nim w kominku jest również to, mające pochodzenie z drzewek owocowych, jak przykładowo grusza, wiśnia, jabłoń czy śliwa. Likwidacja drzewek owocowych z ogródka, który znajduje się przy naszym domku to stosowny czas, aby sięgnąć po drewno do palenia w kominku. Ten rodzaj drewna nie cieszy się zbyt dużym uznaniem w budownictwie czy wykończeniach wnętrz, zaś jako opał, który zdobyto z drzew liściastych, niesamowicie nadaje się właśnie do palenia w kominku.Powiązane słowa: