Jak zrobić dobrą kawę?

Jest wiele opcji technik zaparzania kawy i dzięki temu mamy możliwość poznać nowatorskie oblicza aromatycznego napoju. Parzenie kawy warto jest nazwać rytuałem. W szerokiej dozie od niego zależne jest czy kawa będzie smakowała odpowiednio czy też nie.

Zalanie kawy wodą to nie wszystko co trzeba zrobić. Wydaje się, że nie ma nic prostszego od parzenia kawy. Przecież starczy uruchomić ekspres ciśnieniowy do kawy, który zrobi za nas wszystko albo zalać zmielone ziarna kawy gorącą wodą. A jednakże tak do końca nie jest. Należy umieć parzyć kawę i w dodatku nie jest to lekka specjalność. Właściwe miejsce, czas a także towarzystwo to połowa triumfu do picia kawy. Pozostała połowa to ewidentnie właściwe przygotowanie.

Dobrze, kiedy dysponujemy młynkiem do mielenia ziaren kawy lub ekspresem z wbudowanym młynkiem. Napar przygotowany ze niedawno zmielonych ziaren smakuje najświetniej. Nie lada znaczenie dla smaku kawy odgrywa okres jej parzenia, albowiem najszybciej uwalniają się substancje zapachowe, następnie smakowe, zaś na końcu gorzkie. Najprostszy przykład to zalanie kawy, ale nigdy w życiu nie wrzątkiem. Wysoka temperatura wody powinna wynosić mniej więcej 85°.

Zwyczajnie zagotowanej wodzie dajmy chwilę postać, grubość zmielonych ziaren musi wynosić w granicach 0,2 mm. Przyrządzenie kawy po turecku polega na zalaniu kawy zimną wodą a oprócz tego doprowadzeniu jej do wrzenia w tygielku czy może emaliowanym garnuszku, rondlu ze szczelną pokrywką. Jesteśmy w stanie także zużyć w tym celu ogniotrwały dzbanek ceramiczny. Filtrowanie polega na przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę umieszczoną na sitku czy też wkładce z bibuły filtracyjnej. Kawa winien być zmielona średnio, niespełna 0,2 – 0,25 mm.Powiązane słowa: