Jak bawią się współczesne dzeci?

Wiele naszych dzieci nie potrafi zabawiać się bez udziału innych. Zastanawialiście się kiedyś skąd to się bierze? Co jest początkiem takiego postępowania? Podpowiem Wam, że nierzadko dzieje się tak z winy zabawek. Tak, właśnie - zabawek. 

Jeszcze do niedawna zakup zabawek dla dzieci z przedszkola był wielce ograniczony. Jednak z biegiem lat sytuacja całkowicie się odmieniła. Obecnie oferta sklepów obfituje w zabawki, które "pozbawiają inwencji" dziecko. Na przykład - w przeszłości dzieciaki bawiąc się na podwórku w dom, naczynia robiły z brystoli/wolnych słojów/kubeczków i bliźniaczych przedmiotów. Dzisiaj dzieciaki już nie nie mają potrzeby wysilać swojej kreatywności - mają gotowe naczynia, niemal że identyczne z artykułami ze świata rodziców. 

Jednakowo jest z bardziej chłopięcymi zabawami - teraz już nikt nie tworzy łuku z kawałka sznurka i łodygi. Współcześnie zakupimy wszystko w supermarkecie. Teraz są wszak plastikowe pistolety, inspirowane na autentycznych, a do tego kapiszony, które umożliwiają efekt podobny do naboi i pozostałe dziwaczne zabawki Tychy. Mogą nawet wyrządzić poważną krzywdę. A laptopy dla dzieciaków? Nie są to w sumie prawdziwe maszyny, z pamięcią, procesorem i innymi elementami elektronicznymi, jednakże wyglądem naśladują te oryginalne. Po co kilkuletniemu maluszkowi taka zabawka? Jeszcze się w trakcie życia przy komputerze nasiedzi... 

Tego rodzaju uciechy psują w dziecku wyobraźnię, twórczość a także potrzebę poznawania życia. Maluch powinien samodzielnie badać swoje środowisko. Wszystko jak najbardziej w ramach rozsądku. Nie zapominaj o tym podczas kolejnych zakupów oraz zadbaj o to, żeby Twoje dziecko już się więcej nie nudziło.Powiązane słowa: