Ile kalorii zawierają alkohole?

Alkohol zawiera sporo kalorii - i to kalorii pustych, a więc takich, jakież nie niosą ze sobą niechcianych substancji odżywczych. Najmniej kalorii posiada wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Problem z nadwagą najczęściej dotyczy osób, które nie stronią od alkoholu.

Procenty bardzo prędko przekładają się bowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w organizmie, przekształcają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu jest to 7 kcal. Łatwo policzyć, że 100 g to 700 kcal. Lecz na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, lecz także woda, węglowodany oraz białko.

Kiedy dobrze zmieszamy wszelkie składniki - pozyskamy wódkę. No dobrze, lecz jak dużo kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to niemal 280 kcal, natomiast pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, jakie średnio zawiera 11% alkoholu, może posiadać około 70 kcal (na 100 g), a wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo też tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, natomiast bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, iż to odrobinę. Sporo pustych kalorii posiadają również alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini to 60 kcal, natomiast koniaku - 160 kcal. Ilość kalorii wzrasta, jeżeli alkohol zostaje podany w postaci drinka. Przykładowo 20 ml ginu to 60 kcal, lecz podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w niewielkich ilościach wcale nie jest tuczący.

Warto jednak wziąć pod uwagę, iż w większości wypadków nie kończy się na tym samym kieliszku albo małym piwie. I tak w ciągu jednego spotkania z przyjaciółmi moglibyśmy wypić przykładowo 1000 kcal. Przeto nim zamówimy kolejny kufel piwa bądź lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać oraz marnować trud zadany sobie podczas diety.Powiązane słowa: