Hortensja ogrodowa - nie lekceważ jej wymagań

Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż hortensja ogrodowa to jeden z najbardziej renomowanych krzewów. Jej sporej wielkości, liczne kwiatostany zdają się być nazwane jako wręcz jedyne w swoim rodzaju, co więcej bardzo sporo czasu się utrzymują. Nic dziwnego, iż popularność tej rośliny trzyma się od przełomu lat. Zechciej wiedzieć, w jaki sposób uprawiać ową wyjątkową roślinę ogrodową.

Hortensja ogrodowa dobrze będzie wyglądać w każdym kącie ogródka. Zdołają opiekować się nią też totalnie początkujący ogrodnicy amatorzy, bowiem zdaje się być niezwykle banalna w uprawie. W sumie nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Ma tak czy owak całkiem niemałe wymagania co do rodzaju gleby, w której zechcemy ją posadzić.

Roślina preferuje glebę przepuszczalną, o niebagatelnym poziomie próchnicy oraz zawilgocenia. Nie udaje się na glebach ciężkich, gliniastych oraz zalewowych. W zasadzie obojętnie jej, w jakim miejscu zostanie usytuowana – równie ślicznie rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, ale może dojść do czegoś takiego, że na słońcu da radę piękniej kwitnąć. W zacienionych może jednakże płynniej się rozwijać i być bardziej okazała i wybujała. W zasadzie zdaje się być niezniszczalna przez mrozy, ale w intensywniejsze zimy może trochę przemarzać. Z tego względu dokładnie należy sadzić ją w szczególniej zastawionych i zacisznych częściach ogrodów. Najlepiej czuje się w południowo-zachodniej części kraju, gdzie klimat jest nieco bardziej łagodny.

W przypadku hortensji istotną rolę miewa nawożenie. Mowa tu nie tylko o zasilaniu jej mikroelementami, co przetrzymanie odpowiedniego pH podłoża. Przez to da radę się dobrze rozwijać i mieć ogromne kwiatostany, utrzymane w wyjątkowym, niebieskim kolorze. Zechciej też wiedzieć, iż kwiaty hortensji przebarwiają się pod wpływem zmian kwasowości ziemi.Powiązane słowa: