Fachowiec pomoże kupić najlepsze drewno do kominka. Ale też bądź zorientowany!

Relaks przy kominku bywa całkiem przyjemny, lecz nie jest to jedyny powód, dla którego wiele osób podejmuje decyzję o tym, by zamontować kominka w mieszkaniu albo domu. Aczkolwiek nie tylko – wiele osób ogień z kominka wykorzystuje także do ogrzewania mieszkania, przynajmniej w części. Aby to połączenie przyjemnego z pożytecznym się udało, musisz tak czy owak postawić na właściwe drewno kominkowe. Dowiedz się, jakie kryteria powinno spełniać.

Drewno kominkowe powinno spełniać parę podstawowych kryteriów – głównym jest to, iż żąda się, by było dobrze wysuszone – nawet tylko lekko wilgotne jest w stanie się bardziej dymić i ma możliwość zabijać komin. Warto dodać, że optymalnie powinno być także o właściwej gęstości i odpowiednio twarde – tego typu ma najwyższą wartość opałową. Z tego względu ogromną renomą cieszy się jesion, jednak może być dość twardy, by porąbać na drobne cząstki. Dlatego wskazane jest zamawiać już gotowe, rozdrobione drewno, o optymalnej szerokości 20-30 cm. Tak przygotowane drewno posiada w ofercie niezwykle dużo specjalistycznych przedsiębiorstw i w tym przypadku naprawdę lepiej zaufać znawcom tematu. Jeżeli chodzi o drewno kominkowe stare babice przykładowo posiadają parę godnych uwagi ofert. Stosowne przedsiębiorstwa na zamówienie przygotowują dany gatunek drewna, wysuszają je i zapewniają transport do domu.

Innym kryterium wyboru drewna okazuje się być zawartość kory. Ta albowiem niebywale szybko się spala, dlatego znacznie obniża wartość opałową drewna. Przez to najczęściej stawia się na grab – ma nieznaczny poziom okorowania – max. 7%. Najwięcej posiada dąb – aż 22%, a mimo wszystko wielokroć pali się nim w kominkach, bo ma bardzo subtelny zapach w czasie spalania, odpowiedzialne za to zdają się być niemałe ilości olejków eterycznych, które zostają uwalniane pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: