Drewno kominkowe - poznaj gatunki

Istnieje trochę cech, którymi powinno się charakteryzować idealne drewno do kominka, lecz w wśród nich najważniejszy zdaje się być wybór odpowiedniego gatunku. Nie każdy bowiem nadaje się perfekcyjnie do palenia w kominku, natomiast dokonując niestosownego wyboru jest możliwość, iż powstaną zbędne problemy.

Paląc w kominku zdecydowanie dobrze jest stronić od drewna drzew iglastych, które posiada dużą ilość żywicy. Substancja ta jest przyczyną tego, że drewno jest spalane, brudząc kominek oraz miejsce ujścia dymu, czyli komin. O wielelepszej jakości, a w zasadzie jedynym wyborem zdaje się być drewno, które pochodzi z drzew liściastych. To ono zapewnia najwyższą kaloryczność oraz spala się najdoskonalej w kominku. Na pierwotny plan wychodzi przede wszystkim jeden, najbardziej znany gatunek, czyli grab, dostępny choćby w drewno kominkowe nowa iwiczna, lecz także w wielu innych miastach i wioskach. Z gatunku tego da się pozyskać nawet więcej niż 2000 kWh na 1mp. Rozszyfrowując zagadkowe skróty, dobrze jest wskazać, że wartość opałową drewna podaje się w kilowatogodzinach na mp, czyli metr przestrzenny drewna. Podobnie niemałą wydajnością cieszy się drewno buku i dębu. W zestawieniu wypadałoby także wskazać takie gatunki, jak jesion, olcha, topola, brzona, wiąz, klon czy wierzba.

Drewnem, które również perfekcyjnie nadaje się do palenia w kominku jest też to, pochodzące z drzewek owocowych, jak choćby grusza, wiśnia, jabłoń czy śliwa. Usuwanie drzewek owocowych z przydomowego ogródka to stosowny czas, by sięgnąć po drewno do palenia w kominku. Ten rodzaj drewna nie cieszy się zbyt dużym uznaniem w budownictwie czy wykończeniach wnętrz, zaś jako opał, który zdobyto z drzew liściastych, wyśmienicie nadaje się właśnie do palenia w kominku.Powiązane słowa: