Drewno do kominka - to co istotne

Wybór drewna kominkowego nie zdaje się być nieproblemowe, zwłaszcza gdy zależy ci na wysokiej jakości oraz czystości palenia. Kryteria selekcji zdają się być dość wyśrubowane, aczkolwiek i tak to ma sens, gdyż jedynie wysoka jakość okaże się być dla ciebie najlepszą gwarancją, że twój komin oraz piec nie zostaną zniszczone. Zajrzyj do tych podpowiedzi, które drewno do kominka nabyć.

Dokonując wyboru drewna do kominka, przystoi zważyć przy tym na kilka rzeczy. Przede wszystkim wskazane byłoby pomyśleć nad danym gatunkiem drewna opałowego. W rzeczy samej tak samo ma znaczenie wówczas poziom wilgotności drewna – zwłaszcza, iż wypełnione wilgocią nie zdoła się zapalić, a nawet jeśli, będzie dymić. Ostatecznym kryterium, mimo że może zdawać się to bez znaczenia, to sposób pocięcia opału. Drewno do kominka dobrze,by było rozdrobnione na drwa o szerokości 20-30 centymetrów. Właśnie takie najlepiej przydaje się podczas dokładania do kominka, do rozpalania można łatwo podzielić je na mniejsze części.

Jeśli chodzi o gatunek drewna kominkowego, to najlepiej sprawdza się drewno drzew liściastych. W przeciwieństwie do drzew iglastych, jest spalane faktycznie we wolniejszym tempie oraz nie zawiera przesadnio dużo żywicy, w skutek czego nie zanieczyszcza kominka i komina. Daje także bardzo spore pule ciepła, a pod tym względem niepodważalnie przoduje grab. Można, by powymieniać także takie gatunki jak buk czerwony, dąb, klon, jesion, brzozę, wiąz, olchę, a również topolę oraz wierzbę. Na uwagę zasługuje też drewno drzew owocowych, zwłaszcza ze względu na to, iż wydziela bardzo przyjemny zapach.

Następnym aspektem wyboru można uznać poziom wilgotności drewna. W tej sprawie dobrze byłoby zaufać profesjonalnej firmie, która świetnie przygotuje drewno do kominka. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nadmiernie zawilgocone jest nieekonomiczne, ponieważ zostaje spalane zbyt szybko i w błyskawicznym tempie zabrudza komin.Powiązane słowa: