Drewno do kominka - to bierz pod uwagę

Wybór drewna kominkowego nie okazuje się być czymś banalnym, szczególnie jeżeli myślisz o najlepszej jakości i czystości palenia. Kryteria selekcji zdają się być dość wyśrubowane, aczkolwiek uwierz w to, że warto, ponieważ tylko wysoka jakość będzie dla ciebie najlepszą gwarancją, iż twój komin oraz piec pozostaną bez zniszczeń. Zajrzyj do tych podpowiedzi, które drewno do kominka wybrać.

Dokonując wyboru drewna kominkowe, przystoi uwzględnić przy tym kilka istotnych spraw. Podstawą jest to, że warto pomyśleć nad danym gatunkiem drewna opałowego. Bezdyskusyjnie tak samo ważny bywa w tym przypadku poziom wilgotności drewna – zwłaszcza, że wypełnione wilgocią nie zapali się, a nawet jeśli, trochę da radę dymić. Ostatecznym kryterium, mimo że może wydawać się to bez znaczenia, to fakt jakim sposobem pocięto opał. Drewno kominkowe dobrze,by było podzielone na szczapki szerokie na 20-30 cm. Właśnie takie najlepiej nadaje się przy dokładaniu do kominka, aby rozpalić da się sprawnie rozdrobnić je na mniejsze części.

Napominając o gatunek drewna kominkowego, to najlepiej nadaje się drewno drzew liściastych. Przeciwnie do drzew iglastych, spala się znacznie wolniej i nie ma zawartej nadmiernie dużo żywicy, więc nie pozostawia zanieczyszczeń w kominku oraz kominie. Pozyskuje także naprawdę niezłą ilość ciepła, a pod tym względem zdecydowanie przoduje grab. Można, by powymieniać także takie gatunki jak buk czerwony, dąb, klon, jesion, brzozę, wiąz, olchę, a także topolę oraz wierzbę. Na uwagę zasługuje również drewno drzew owocowych, zwłaszcza przez to, że wydziela bardzo przyjemny zapach.

Innym aspektem wyboru można uznać poziom wilgotności drewna. Tutaj najlepiej zaufać profesjonalnej firmie, która perfekcyjnie przygotuje drewno do kominka. Mądrze jest zwrócić na to uwagę, ponieważ zbyt wilgotne jest nieekonomiczne, bo spala się zbyt szybko i w natychmiastowym tempie może zanieczyścić komin.Powiązane słowa: