Dopasowane meble w kuchni

Dobry projekt kuchni to absolutna podstawa. Ale spokojnie – nie potrzebujesz do tego profesjonalnego architekta. Samemu też możesz zaplanować idealną kuchnię. Wystarczy, że trzy podstawowe sprzęty – lodówkę, zlew i kuchenkę ustawisz tak, aby były wierzchołkami „narysowanego w powietrzu” trójkąta. Wygoda jest maksymalna, bo poruszasz się po brzegach trójkąta, który łączy w liniach prostych najważniejsze i najczęściej używane sprzęty. To nie magia tylko ergonomia, tak naprawdę w codziennym życiu powtarzamy ruchy i zachowania. Zasada trójkąta tę wiedzę w skuteczny sposób wykorzystuje.

Gotowanie nie zawsze musi się tylko z codziennym obowiązkiem, może być również przyjemnością. Aby tak się stało warto kuchnię urządzić tak, by na wykonywanie niezbędnych czynności nie stracić zbyt wiele czasu. Prawidłowa ergonomia w kuchni potrafi skrócić czas przygotowywania posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 30%. Codzienne przyrządzanie posiłków to powtarzanie wielu czynności. Począwszy od wypakowywania zakupów i wkładania ich do lodówki czy szafy stalowa wola. Gdy są nam potrzebne, wyjmujemy je, myjemy, kroimy i wrzucamy na patelnie, ustawiamy na kuchence lub wstawiamy do piekarnika. W zależności od kształtu i wielkości kuchni oraz rodzaju zabudowy – każde pomieszczenie będzie wyglądała inaczej.

Oprócz miejsca ulokowania poszczególnych urządzeń ważne jest również odległość między nimi. W małych kuchniach z konieczności czasami je zmniejszamy, ale w dużych nie warto ich zwiększać, oszczędzimy sobie niepotrzebnego biegania. Podsumowując, podczas remontu kuchni, należy kierować się ergonomią. W szczególności – zasadą trójkąta, która jest niezwykle funkcjonalna.Powiązane słowa: