Dereń biały - tak, tego potrzebujesz do swojego ogrodu

Niejednokrotnie przyglądasz się krzewom ozdobnym? W związku z tym na pewno upodobasz sobie do gustu dereń biały. Nazywany jest tak wszerz rozrastający się krzew o niewiarygodnie wysokich względach estetycznych. Dlatego jest darzony niemałym powodzeniem, aczkolwiek nie bez znaczenia można zaliczyć również fakt, że zdaje się być to rodzaj rośliny, która zdaje się być niesprawiająca trudności w uprawie, która świetnie wyrasta nawet takim, którzy dopiero co zaczynają swoje amatorskie zmagania z ogrodnictwem.

Dereń biały to krzew, który posiada predyspozycje do szybkiego rozrastania się. Jest w stanie wytworzyć bardzo liczne pędy, za to jego wysokość gdy minie kilka lat zdaje się dochodzić do mniej więcej 3 metrów, jednak w polskim klimacie dochodzi do tego to w sumie sporadycznie. Zwiotczałe pędy miewają ciekawą cechę – są w stanie przyrastać do ziemi, przez co roślina szybko się rozrasta. Dereń to roślinność ozdobna. Jego malusieńkie, białe kwiaty nie miewają przesadnego znaczenia dla względów dekoracyjnych, podobnie jak niebieskawe owoce – są drobne i mało widoczne. Największe wrażenie robią liście – mają jajowaty kształt bywają ciemnozielone i pełne blasku. Roślina bywa najbardziej dekoracyjna jesienią, gdy liście przebarwiają się na konkretny, karminowy kolor.

Dereń cieszy się dużą popularnością też ze względu na łatwość w uprawie. Nie wymaga szczególnego nawodnienia, gdyż nieźle znosi suszę. Dodatkowo toleruje również niską temperaturę, dlatego nie musimy go szczególnie osłaniać przed zimnem. Co więcej, świetnie znosi cięcie – opłaca się je wykonywać regularnie, by roślina za bardzo się nie rozrosła.

Dereń biały powinien zostać posadzony w słońcu – aczkolwiek toleruje zacienienie, tylko na słonecznym stanowisku zda się cudownie wyglądać i świetnie się rozwijać. Ceni wilgotną glebę, też podmokłą, ale niedobór nawadniania przez dłuższy czas nie powinien mu szczególnie przeszkadzać.Powiązane słowa: