Dereń biały - opcja krzaku, który ozdobi ogród

Lubisz krzewy ozdobne? Zatem z pewnością wpadnie Ci w oko dereń biały. Nazywany jest tak szeroko rozrastający się krzak o niewiarygodnie potężnych walorach estetycznych. Właśnie przez to cieszy się bardzo dużym powodzeniem, aczkolwiek nie bez znaczenia jest też fakt, że zdaje się być to roślina nieskomplikowana w uprawie, która udaje się nawet początkującym amatorom ogrodnictwa.

Dereń biały to krzew, który ma tendencję do szybkiego rozrastania się. Jest w stanie wytworzyć bardzo liczne pędy, za to jego wysokość po kilku latach wynosi około 3 metrów, jednakże w naszym klimacie zdarza się to raczej niezbyt często. Wiotkie pędy miewają ciekawą cechę – są w stanie przyrastać do ziemi, więc roślinność szybko się daje radę się rozrastać. Dereń jest rośliną ozdobną z liści. Jego drobniutkie, w kolorycie bieli kwiaty nie miewają większego znaczenia dla względów dekoracyjnych, tak samo jak niebieskawe owoce – są drobne i mało widoczne. Niebagatelne wrażenie robią liście – mają jajowaty kształt są w odcieniach ciemnej zieleni oraz niczym byłyby nabłyszczone. Roślina jest najbardziej dekoracyjna w sezonie jesiennym, gdy liście przebarwiają się na konkretny, karminowy kolor.

Dereń miewa nie małą popularność też ze względu na brak skomplikowania w uprawie. Nie żąda szczególnego nawodnienia, ponieważ nieźle znosi suszę. Co więcej toleruje także niską temperaturę, dlatego nie musimy go szczególnie osłaniać przed zimnem. Co więcej, świetnie znosi cięcie – opłaca się je robić regularnie, aby roślina za bardzo się nie rozrosła.

Dereń biały powinien zostać usytuowany w słońcu – aczkolwiek toleruje zacienienie, tylko na słonecznym stanowisku będzie cudownie wyglądać i świetnie się rozwijać. Preferuje wilgotną glebę, też podmokłą, ale brak wody przez dłuższy czas nie powinien mu szczególnie przeszkadzać.Powiązane słowa: