Dereń biały - opcja krzaku, który ozdobi ogród

Cenisz krzewy ozdobne? W związku z tym na bank wpadnie Ci w oko dereń biały. Określa się taką nazwą szeroko rozrastający się krzak o niezwykle wysokich walorach estetycznych. Właśnie przez to cieszy się bardzo dużym powodzeniem, warto jednak podkreślić, że nie bez znaczenia można zaliczyć również fakt, że jest to rodzaj rośliny, która zdaje się być nieskomplikowana w uprawie, która udaje się nawet początkującym amatorom ogrodnictwa.

Dereń biały to krzew, który ma tendencję do rozrastania się w krótkim czasie. Jest w stanie wytworzyć niezwykle liczne pędy, a jego wysokość po kilku latach zdaje się dochodzić do około 3 metrów, aczkolwiek w ojczystym klimacie dochodzi do tego to w sumie rzadko. Wiotkie pędy posiadają inspirującą cechę – potrafią przyrastać do ziemi, przez co roślinność w szybkim tempie rozrasta. Dereń jest rośliną ozdobną z liści. Jego drobniusieńkie, białe kwiaty nie miewają przesadnego znaczenia dekoracyjnego, tak samo jak zabarwione na niebiesko owoce – bywają drobniutkie oraz trudne do zauważenia. Niebagatelne wrażenie są w stanie zrobić liście – mają jajowaty kształt bywają ciemnozielone i pełne blasku. Roślina jest najbardziej dekoracyjna jesienią, gdy liście przebarwiają się na intensywny, karminowy kolor.

Dereń cieszy się dużą popularnością również ze względu na brak skomplikowania w uprawie. Nie wymaga szczególnego nawodnienia, gdyż dobrze potrafi przetrwać okres suszy. Dodatkowo toleruje także niską temperaturę, dlatego nie musimy go szczególnie osłaniać przed zimnem. Co więcej, świetnie znosi cięcie – jest sens je wykonywać regularnie, by roślina za bardzo się nie rozrosła.

Dereń biały powinien zostać usytuowany w słońcu – aczkolwiek toleruje zacienienie, jednakże na słonecznym stanowisku będzie przepięknie wyglądać i świetnie się rozwijać. Preferuje wilgotną glebę, nawet podmokłą, ale brak wody przez dłuższy czas nie powinien mu szczególnie przeszkadzać.Powiązane słowa: