Co zrobić aby pomidory rosły zdrowo?

Pomidory to najłatwiejsze i najbardziej wdzięcznych warzyw, które jesteśmy w stanie uprawiać w naszym przydomowym ogródku. Łatwa uprawa nie eliminuje jednakże niezbędności przestrzegania paru zasad. Pomidor uwielbia ciepło plus słońce. Najdoskonalej rośnie na glebie żyznej, lekkiej, zasobnej w próchnicę i prawidłowo zatrzymującej wilgoć.

Gdy wybieramy odmianę pomidorów, wybierzmy tego rodzaju jakie rosną w regionie, w którym przebywamy. Fachowcy z naszego centrum ogrodniczego czy też doświadczeni ogrodnicy doradzą nam przy ich kupnie. Kupujmy zdrową rozsadę oraz sadźmy ją w prawidłowo przygotowanej glebie. Pomidory ukorzeniają się raczej głęboko, a więc dobrze jest przewrócić glebę do głębokości co najmniej 60 cm i wmieszać w nią obornik kurzy. Po wysadzeniu roślin, należy obficie je podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia. Po około 6 tygodni od wysadzenia, trzeba odżywić rośliny nawozem z dużą zawartością azotu. Następnie należy nawozić z umiarem, albowiem częstsze nawożenie będzie wzmagać rozwój liści kosztem owoców. Wzrastające rośliny dobrze jest przywiązać do tyczki. Wyłóżmy grubą warstwę materiału organicznego i pod żadnym pozorem nie dajmy roślinom wysychać.

Aby uzyskać z roślin wiele owoców wysokiej jakości, nie możemy zezwolić pomidorom na swobodny wzrost. Dobrze je przycinać na zaczątku okresu wegetacji, co skieruje wszelkie siły roślin tworzenie owoców, za to nie licznych pędów, takie które nie zdążą zakwitnąć ani owocować. W czasie chłodu oraz wilgotnej pogody, dobrze jest opryskiwać zapobiegawczo preparatem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają ogromnej pielęgnacji.

Codziennie należy monitorować wszelkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. W sezonie letnim pomidory zrywane są w miarę dojrzewania.Powiązane słowa: