Byliny ogrodowe

Byliny są ozdobne, jeśli kiedy nie kwitną, natomiast ich liście stanowią tło dla różnorodnych roślin. Z bylin niezwykle łatwo stworzyć ładne kompozycje w ogródku, w których kwiaty uzupełniane są poprzez ozdobne liście. Co więcej pielęgnacja bylin jest w mniejszej skali pracochłonna niż roślin jednorocznych.

Większość bylin nie jest wymagająca i rośnie odpowiednio bez względu od wybranego dla nich miejsca. Zaleca się jednak przystosować je tak, by były jak najświetniej dostosowane do warunków panujących w danym ogrodzie. Na stanowiska suche plus mocno nasłonecznione najlepiej wydają się byliny sklep internetowy, jakie mają sztywne a ponadto srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście jak i dużych liściach przy olbrzymim nasłonecznieniu będą więdnąć, rozsądniej je posadzić w miejscach zacienionych.

Rozwijające się byliny dobrze radzą sobie w różnych uwarunkowaniach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny wybierajmy te, jakie nie żądają podpór albo posadźmy je na tyle gęsto, ażeby mogły podpierać się jedne o drugie. Kompozycja roślinna powinna być dekoracyjna nie tylko w toku pory kwitnienia pojedynczych rodzajów, ale wtenczas wtedy, jeżeli byliny nie kwitną.

Przeto odpowiednio jest zestawiać rośliny o efektownym ulistnieniu. Organizując skalniak, ciekawy efekt dostaniemy łącząc roślinność na zasadzie kontrastu kolorów, wzorców i faktur. Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - mają możliwość być one np. w paski, plamki, mieć kolor ciemnoczerwony, srebrzysty bądź zielony w różnych odcieniach.

Tego rodzaju odmiany odszukamy dla przykładu wśród bodziszków i rozchodników, natomiast funkie albo jasnoty uprawia się właśnie ze względu na ich dekoracyjne liście.Powiązane słowa: